Kayışdağı, Uslu Cd 34755 Ataşehir/İstanbul
7/24 Elektrik Hizmetleri
Kayışdağı, Uslu Cd 34755 Ataşehir/İstanbul
7/24 Elektrik Hizmetleri
Post Image
25 Ağu, 2023
Posted by ataseh12
0 comment

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Algılama Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Yangın Alarm sistemleri, olası bir yangını başlangıç anında tespit ederek uyarı elemanları ile ilgili birimlere müdahale şansı sağlayan, söndürme sistemlerini değişik algılama elemanları aracılığıyla ikaz etmek suretiyle, tehlikeli olabilecek birimleri devre dışı bırakarak yerleşkenin tahliyesi için süre kazandıran sistemler bütününe verilen jenerik isimdir.

 

Yangın algılama ve alarm sistemleri çıkabilecek tüm yangınların en hızlı şekilde algılanmasını ve bu sayede gerekli tedbirlerin alınmasında zaman kazanılmasını sağlamaktadır.

Olası can ve mal kaybının engellenebilmesi için kurulan bu sistem ile alarmın devreye girerek güvenlik uyarılarının sinyallerinin verilmesi sonucu itfaiye ya da diğer güvenlik merkezlerinin entegrasyonu sağlanmaktadır.

Yangın ihbar sistemlerinin temel amacı herhangi bir yapıda oluşabilecek yangın tehlikesini önceden tespit ederek gerekli birimlerin olay mahaline teşkil etmesine olanak tanımaktır.

Yangın Alarm Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yangın alarm sistemi duman, yangın, karbon monoksit ya da yangınla ilgili diğer tehlikeler algılandığında insanları uyaran, duman ve ısı dedektörleri tarafından otomatik olarak ya da yangın alarm butonu gibi butonların kullanımı ile manuel olarak aktifleştirilebilen sistemlerdir.

 

Ev ve iş yeri yangın alarm sistemleri her ne kadar farklılık gösterse de temel işlevleri aynıdır.

Ancak ev tipi yangın alarm sistemleri daha küçük bir alanda kullanıldığı için daha az sayıda bileşene sahiptir.

Günümüzde yaygın olarak konvansiyonel ve adreslenebilir olmak üzere iki farklı türde yangın alarmı kullanılmaktadır.

 

Konvansiyonel yangın alarm sistemleri: 

oldukça basit, yaygın ve ticari alanlarda sıkça kullanılan yangın algılama sistemi olarak karşımıza çıkar. Konvansiyonel sistemler, güvenilirlikleri ve düşük maliyetleri sayesinde küçük ve orta büyüklüklerdeki binalar için ideal nitelik taşır. Sistem tüm bileşenlerin bağlandığı alarm kontrol panelinden yönetilir. Bu panele sabit teller aracılığı ile bağlı duman, alev ya da ısı dedektörleri bulunur. Kontrol paneli dedektörlere ek olarak alarm zili ya da flaş lamba sisteminin diğer bileşenlerinin de kontrol edildiği ana merkezdir.

Adreslenebilir yangın alarm sistemleri:

ise yeni nesil teknolojilerden yararlanmaktadır. Bu sistemlerde duman veya ısı dedektörleri ve çekme anahtarı gibi sistem bileşenleri benzersiz bir adrese sahiptir. Bu tasarım aynı zamanda arızalı cihazların izole edilmesini, bu şekilde sorun giderme ve servis işlemlerinin de daha kolay gerçekleştirilmesini sağlar. Adreslenebilir sistem bileşenlerinde yer alan tüm cihazlar bina içerisinden geçen tek bir kablo döngüsüne yerleştirilebilmektedir.

Bu sayede sistemin çalışması için konvansiyonel sistemlere oranla daha az kablolama yapılması yeterli olur. Konvansiyonel sistemler bu yönüyle kablosuz yangın algılama sistemi olarak da bilinir.

istanbul yangın algılama sistemleri

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.*

Archive

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Recent Posts

Kayışdağ Elektrikçi
25 Ağu, 2023

Kayışdağı Elektrikçi

Kayışdağı Elektrikçi Firması: Elektrik Problemlerinize Güvenili

Kayışdağ Elektrik Ustası
25 Ağu, 2023

Kayışdağı Elektrik Ustası

Kayışdağı Elektrik Ustası: Deneyim ve Güvenin Adı Kayışdağı

Tıkla Hemen Ara